Powieść przygodowa jako prezent na Komunię

Susza to jedna z najlepszych powieści przygodowych dla dzieci i młodzieży ostatnich lat. Poza elementem rozrywkowym książka zapozna czytelnika z wieloma trudnymi wyborami, jakich musimy w naszym życiu dokonać. To świetny prezent na komunię dla chłopca, który lubi czytać i szuka nowej, fascynującej serii książek. O czym Susza opowiada? Co ma do zaoferowania swoim odbiorcom? 

Postapokalipsa naszych czasów

Książka Jarroda i Neala Shustermana to powieść postapokaliptyczna. Twórcy nie wybiegają jednak lata do przodu, a skupiają się na rzeczywistości dobrze nam znanej. Przenosimy się do wielkiego stanu Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Region ten od lat nawiedzany jest przez susze i ogromne upały, które z roku na rok stają się coraz silniejsze. W końcu przychodzi moment, w którym susza trwa już od kilkunastu dni i nic nie zapowiada tego, że szybko przyjdzie jej koniec. Amerykański rząd uspokaja obywateli, twierdząc, że posiada odpowiednie zapasy wody i nawet jeśli w przeciągu najbliższych dni nie spadnie żaden deszcz, mieszkańcom nic nie grozi. To wszystko okazuje się nieprawdą. A stanu wyjątkowego, który już niedługo wybuchnie, nikt nie był w stanie przewidzieć.

Walka o przetrwanie

Z dnia na dzień mieszkańcy Kalifornii przestają mieć dostęp do wody. Zaczynają się zamieszki oraz walka o przetrwanie. Główna bohaterka, kilkunastoletnia Alyssa zostaje rozdzielona ze swoimi rodzicami oraz bratem. Musi radzić sobie sama. Na szczęście po krótkich poszukiwaniach znajduje osoby, które tak jak ona, nie mają się gdzie podziać. Od teraz grupka nastolatków będzie walczyć o życie. Autorzy książki stawiają na ciekawy, choć dobrze już znany pomysł, który łączy gatunek przygodowy z literaturą postapokaliptyczną. Trzeba przyznać, że cała historia prezentuje się bardzo klimatycznie. W dodatku czytelnicy będą mogli nauczyć się tego, jak cenne i ważne jest zaufanie oraz posiadanie w swoim otoczeniu osób, którym faktycznie możemy zaufać.

About the Author

You may also like these