foto1

Bardzo ciekawe pozycje...

foto1

Dobrze wyposażona pracownia...

foto1

Dobre warunki do pracy i nauki...

foto1

Bogaty księgozbiór...

foto1

Cały czas dokupujemy nowe...


Dzisiaj jest: 22 Styczeń 2019    |    Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Szanowni Nauczyciele języka polskiego, Drogie Koleżanki i Koledzy, Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów wraz z Fundacją GDZIE rozpoczynają Konkurs Literacki poświęcony Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Kierujemy go do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Polsce i na świecie. To jeden z elementów Projektu Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. Inicjatorką pomysłu jest polonistka Małgorzata Kupiszewska.

Konkurs trwa od 6 czerwca do 20 września.

W 115. rocznicę jego urodzin chcemy uczcić pamięć Rotmistrza Witolda Pileckiego. Naszym celem jest propagowanie idei bliskich Rotmistrzowi Pileckiemu, sformułowanych w oryginalnych pracach literackich, które mają odznaczać się bogatą polszczyzną i niebanalnym spojrzeniem na postać bohatera na tle Jego czynów.

Jego losy splotły się nierozerwalnie z losami Ojczyzny. Bronił Jej wolności w 1920 r., we wrześniu 1939 r. Poznał piekło obozu koncentracyjnego, stworzył tam podziemny ruch oporu. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Niepogodzony z kolejną okupacją, niezłomnie zabiegał o wolność i suwerenność, zamordowany przez komunistyczne władze po okrutnym śledztwie i parodii procesu sądowego.

Rotmistrz Pilecki został uznany przez brytyjskiego historyka, profesora Michaela Foota za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej. Wreszcie nadszedł czas, kiedy cała Polska mówi o Żołnierzach Wyklętych i o Rotmistrzu Pileckim. Jego osoba i czyny, jakich dokonał, budzi także zainteresowanie na świecie, w krajach takich jak Chiny, Tajwan, Japonia, USA.

Dostępne u nas czasopisma:

 glos logo

 logo pamiec pl small

 przyjaciolka

 tygodnik przasnysz

wsieci

 

 

time

swierszczyk

poradnik